Co wchodzi w skład majątku wspólnego? Jak to jest z tymi składnikami po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej?
Ustalenie składników majątku wspólnego to najważniejszy element, nad którym należy pochylić się tuż po ustaniu wspólności majątkowej. Będzie to miało największy wpływ na podział majątku.

Co wchodzi w skład majątku wspólnego?
Co wejdzie w skład majątku wspólnego? Zasadniczo wszystko to, co zostało nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej przez małżonków lub przez jedno z nich. Co w szczególności:
- pobrane wynagrodzenie za pracę, w tym wszelkie świadczenia jakie otrzymuje pracownik tj. diety, ryczałty, wynagrodzenie za okres urlopu wypoczynkowego,
- odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie stosunku pracy;
- dochody z majątku wspólnego, jak również osobistego każdego z małżonków (np. z wynajmu mieszkania, którego właścicielem jest tylko żona);
- środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;
- kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie ZUS;
- wierzytelności nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej i to niezależnie od tego czy strona umowy byli małżonkowie wspólnie, czy tylko jedno z nich;
- prawo własności nieruchomości i ruchomości, prawa wynikające z najmu lokalu, a także z zasiedzenia;
- akcje i udziały w spółkach kapitałowych.
Sprawdź: Kalkulator spłaty – do pobrania
Od czego zacząć podział majątku?
Ustalenie składników to punkt wyjścia do rozpoczęcia rozmów dotyczących podziału.
PamiętajMajątek można podzielić przed sądem, ale również przed notariuszem, co wielokrotnie jest lepszym rozwiązaniem, szczególnie, aby uniknąć wieloletnich postępowań. Umowa przed notariuszem wielokrotnie wymaga długich negocjacji, ale warto.
Przygotuj się do podziału: sprawdź swoje uprawnienia, zadbaj o swój interes, bo jest to bardzo istotne podczas rozliczenia nakładów na majątek wspólny, czy tez na majątek osobisty drugiego małżonka z majątku wspólnego.
Bądź świadoma/y swego!
Potrzebujesz pomocy w ocenie co wchodzi w skład majątku wspólnego? Zastanawiasz się jak zabrać się za podział wspólnego majątku? Jesteśmy tu, aby Ci pomóc. Zadzwoń do nas lub napisz maila. Nie musisz przechodzić przez to sam/sama.
adw. Anita Swacha