Przywłaszczenie składników majątku

Przywłaszczenie składników majątku – czy to jest ok? Co zrobić, gdy jeden z małżonków zabiera wspólne pieniądze? Co, gdy żona sprzedaje samochód będący współwłasnością obojga, bez zgody męża? Sprawdź co zrobić, gdy mąż zagarnia dla siebie wspólne mienie.

Przywłaszczenie składników majątku

Wspólny majątek i jego składniki to współwłasność małżonków. Oznacza, że ani mąż, ani żona bez zgody drugiego z nich, nie ma prawa dowolnie rozporządzać tymi składnikami. Oczywiście oboje mają prawo w pełni z nich korzystać, jednak gdy wspólne składniki zaczynają wyparowywać rodzi się problem.

Wyprowadzenie czegokolwiek z tego majątku może być traktowane jak przywłaszczenie, czyli przestępstwo, a więc czyn zabroniony.

Sprawdź też: Co wchodzi w skład majątku wspólnego?

Przywłaszczenie – kiedy jest przestępstwem?

Jeśli zatem:

– jedno z małżonków zabrało środki zgromadzone na wspólnym rachunku bankowym bez zgody współmałżonka,

– sprzedało wspólną rzecz i nie wprowadziło uzyskanych z tego środków do majątku wspólnego,

  • działało celem powiększenia swojego majątku osobistego kosztem majątku wspólnego i w konsekwencji pokrzywdzenia drugiego małżonka,

możemy mieć do czynienia z przestępstwem przywłaszczenia opisanym w art. 284 par. 1 kodeksu karnego.

Pamiętaj! Kara dla sprawcy to nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Dbaj o swoje interesy. A jeśli pot5rzebujesz mojej pomocy w tej lub podobnej sprawie związanej z podziałem majątku lub jesteś pokrzywdzony przestępstwem – skontaktuj się ze mną.

Przywłaszczenie składników majątku. Na zdjęciu kobieta rozmawia przez telefon, adwokat Anita Swacha, tekst na grafice Przywłaszczenie składnika majątku wspólnego to przestępstwo

Pozdrawiam Cię ciepło!

adw. Anita Swacha

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *