Kiedy można się podzielić majątkiem

Kiedy można się podzielić majątkiem wspólnym? To pytanie zadaje wielu naszych klientów. Czasem wydaje się, że majątkiem wspólnym można się podzielić w każdej chwili – a to nie jest prawda. Sprawdź jak jest w rzeczywistości!

Kiedy można się podzielić majątkiem?

Wiecie jakie są, dwa największe mity z zakresu majątku wspólnego?

Pierwszy to taki, że że można się nim podzielić jeszcze w trakcie trwania wspólności. A drugi? Że majątek magicznie sam się dzieli z chwilą rozdzielności. Oba nieprawdziwe – przynajmniej nie do końca.

Majątek wspólny powiększa się od dnia zawarcia małżeństwa lub ustanowienia wspólności między małżonkami. To powiększanie trwa aż do dnia: uprawomocnienia się wyroku rozwodowego albo uprawomocnienia się wyroku ws. odrębnego postępowania w przedmiocie rozdzielności albo do dnia gdy strony zawarły umowę o rozdzielności majątkowej.

Sprawdź też: Co wchodzi w skład majątku wspólnego?

Czy można dzielić majątek w trakcie małżeństwa?

W trakcie małżeństwa tak – ale nie w trakcie trwania wspólności. Dopóki trwa wspólność to nie ma mowy o podziale. Drzwi do podziału otwierają się w chwili, gdy zakończy się etap tworzenia tego majątku.

Dzielić majątek będziemy zawsze według stanu właśnie na dzień ustania wspólności. Badamy więc okres od dnia zawarcia małżeństwa do jednego z tych trzech zdarzeń,. No chyba, że strony umówią się inaczej, ale o tym to już w kolejnym poście. Dajcie znać czy to dla Was jasne – czekam na Was w komentarzach!

Kiedy można się podzielić majątkiem wspólnym? Na zdjęciu kobieta, adwokat Aleksandra Wejdelek-Bziuk, tekst na grafice: Majątek wspólny do kiedy

Potrzebujesz wsparcia w procesie podziału majątku lub rozwodu? A może zastanawiasz się nad złożeniem pozwu lub wniosku? Sprawdź naszą ofertę dla osób indywidualnych i dołącz do grona naszych zaopiekowanych klientów.

adw. Aleksandra Wejdelek-Bziuk

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *